Nordjyske Buejægere har fået pladser til overs på et par buejagter og har tilbudt Randers Buejægere disse pladser. Det drejer sig om ialt 5 jagter hvor plads fordelingen kan ses herunder:
Nyvraa 5-7 oktober....................................... 5 pladser ( Max 10 )
Lykkegård/Milbakken 13-14 oktober................2 pladser ( Max 8 )
Lykkegård/Milbakken 3-4 november................4 pladser ( Max 8 )
Lykkegård/Milbakken 17-18 november.............5 pladser ( Max 8 )
Klitgaard GameField 23-25 november.................4 pladser ( Max 8 )
De forskellige jagter er beskrevet længere nede, kig dem igennem og hvis man er interesseret kan man melde sig til jagterne onsdag 19 sep i klubben. Har man ikke mulighed for at dukke op nu på onsdag kan man i stedet sende en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. Er der flere der vil med end der er pladser vil der blive trukket lod, så alle har en mulighed.
Nyvraa den 5. oktober - 7. oktober
Ny Vraa er beliggende ca. 20 km nord for Aalborg. Ejendommen driver ca. 300 ha. som dækker over både marker. remiser og skov. 230 ha. af vores areal er dækket af pileskov og poppelskov i større og mindre parceller.Andre 30 ha er udlagt i majs, hamp, vildtagre og kortklippede spor. Vi har en mindre udsætning af vildt, men der satses i højere grad på opformering af vilde fugle og hårvildt gennem intens vildtpleje.
Vi mødes i kælderen på højre side af hovedbygningen. Der er indkvartering med bad, senge og toilet i venstre side af hovedbygningen. I er på egen forplejning, der er et nyt køkken i kælderen med alt hvad det indebærer.Efter jagtens afslutning gøres der rent og lokalerne skal afleveres som de blev modtaget.
Medbring i øvrigt: sovepose, jagtstol, mad og drikkevarer. Evt. skydeskive til træningsskud.
Program:
Ankomst. Deltagerne mødes fredag eftermiddag og der er afgang på jagt ca. 3 timer ( 15.00 ), før solnedgang. lørdag er der anstandsjagt morgen, middag og aften. Jagten slutter søndag efter morgen anstand og parade.
Pris 2.300,00 dkr. pr. person ved min. 8 deltagere. Speciel Hjallerup pris. ( MAX 10 deltager )
Forhold: Som gæst på ejendommen accepterer du at alle etiske og sikkerhedsmæssige regler overholdes. At alle afskudte pile meldes. At du under jagten bliver på den anviste plads hvis ikke andet er aftalt, indtil du afhentes. Der er trofæ-afgift på alle bukke.
Buejagt hos ”Klitgaard Game Fields” 19. - 21. oktober og 23. - 25. november
Efterårsjagt med bue 1500 Dkr for 2 hele dage. Fra Fredag eftermiddag og til Søndag morgen.
Pristillæg på 1000,- Dkr for bukkelam, som et simpelt forsøg på at motivere jægerene til at skyde de rigtige dyr. Smaldyr, rålam, fasaner og harer er inkluderet i prisen.Der er en speciel rabatordning, som lyder at hvis man skyder et stykke rovtøj giver det 500 kr i rabat på det som man har betalt for at skyde. Det være sig ræv, mår eller mink. Trofæafgift på bukke se side 5.
Dyr kan købes for 30 kr/kg brækket vægt, og man er "tvunget" til at købe dyret ved et kraftigt kølle- eller rygskud. Det er knap så dyrt for ham som ikke skyder noget, men kan også blive "lidt for dyrt" for ham som skyder 3 råer. Det vil ændre sig i løbet af de næste par år, men indtil videre følger vi ovenstående prismodel.
Der er 55 ha skov, som strækker sig over ca. 3 km så det virker som et meget kraftigt læhegn. Skoven er en meget varieret skov, og med en del nyplantninger i.
I den ene del af skoven er der opsat 15 tårne, hvor de min 9 af dem står meget egnet til buejagt. Man er fritstillet for om man vil sidde i tårn, eller om man vil pürshe i skoven eller ud langs nogle læhegn.Til næste sæson vil der blive sat endnu flere tårne op i den anden del af skoven, og jeg har også en climber hvis nogen har udset sig et perfekt sted.Der er nogle remisser på Klitgaard, hvor der også er gode muligheder for nogle spændende oplevelser. Medbring gerne flu-flu pile og blund, hvis man vil prøve sig på en and.
Program:
Ankomst. Deltagerne mødes fredag eftermiddag og der er afgang på jagt ca. 3 timer ( 15.00 ), før solnedgang. Lørdag er der anstandsjagt morgen, middag og aften. Jagten slutter søndag efter morgen anstand og parade.
Buejagt på Lykkegaard og Milebakken
Der er plads til 8 buejægere på hver jagt, og pladserne fordeles efter ”først til mølle”.Det er et godt og varieret terræn, med pil, små remiser, lange læbælter og vandhuller. På hele terrænet findes der en god bestand af fasaner, og råvildt. Alt jagtbar vildt må skydes, og der er ingen trofæ afgifter.
Jagterne:
Lørdag og søndag den. 13-14 oktober, Lørdag og Søndag den. 3-4 november og Lørdag og Søndag den. 17-18 november
Prisen pr. jagt 400,00 dkr. Excl. Forplejning.
Vi mødes i Hjallerup Jagtcenter lørdag eftermiddag ca. kl. 15.00, og efter lodtrækning om terrænerne køre vi på jagt.
Lørdag aften er der fællesspisning og hygge i hytten, alle der har lyst kan overnatte i hytten.
Søndag morgen anstand, ca kl 10,00 samles jægerene sammen og vi køre til Hjallerup igen, for at få en morgenmad/frokost. Og parade.
Trofæafgifter Nyvraa
Der afregnes med 50,- kr. pr. cm for de første 30 cm, derefter 100,- kr. pr. cm over 30 cm..
Der måles stang og sprosser længde på begge stænger. C-1 + T-1 + T-2. Hvis der er flere sprosser end 6, måles de også.
Eks. En spidsbuk med stanglængde 11 og 12 cm = 23cm x 50,- kr = 1150,-.
En seksender med stanglængde C-1 på 18 cm, T-1 5 cm og T-2 på 3 cm på venstre stang. C-1 på 17 cm, T-1 3 cm og T-2 4 cm på højre stang = 50 cm. De første 30 cm 50,- kr. = 1500,- kr De næste 20 cm 100,- kr. = 2000,- kr
Total 3500,- kr
Evt. Anskudt buk afregnes med 2500 kr.
Trofæafgifter Klitgaard Game Fields
Der er en grundpris på 1000,- kr på en buk, og tillæg som nedenstående.
Der afregnes med 50 kr. pr. cm for de første 30 cm, derefter 100 kr. pr. cm over 30 cm. Der måles stang og sprosser længde på begge stænger. Højde+T-1 + T-2. Hvis der er flere sprosser end 6 måles de også med.
I tilfælde af bukken giver en medalje efter cic-normerne, vil der blive et yderligere tillæg på 2000,- kr for hver medaljeklasse bukken kommer i.
Eks. En spidsbuk med stanglængde 11 og 12 cm = 23cm x 50,- kr = 1150 + 1000 = 2150,- En seksender med stanglængde på 18 cm, T-1 på 5 cm og T-2 på 3 cm på venstre stang. 17 cm, T-1 på 3 cm og T-2 på 4 cm på højre stang = 50 cm. De første 30 cm 50,- kr. = 1500,- kr De næste 20 cm 100,- kr. = 2000,- kr
Total 3500 + 1000 = 4500.
Evt. Anskudt buk afregnes med 2500 kr, findes dyret senere afregnes det på normal vis. Trofæet tilfalder jægeren - Kødet tilfalder ejendommen, men kan erhverves for 30 kr/kg kr. Ved slemme ryg-/kølle skud, skal dyret købes.